Rzetelne uzasadnienie wyroku sądowego jako element prawa do sądu

Autor

DOI:

https://doi.org/10.26881/gsp.2025.1.18

Słowa kluczowe:

uzasadnienie wyroku, prawo do sądu, rzetelny proces, wolność religii, prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców, prawa człowieka

Abstrakt

W glosowanym wyroku wydanym w sprawie Cupiał przeciwko Polsce ETPCz nawiązał do wytycznych, którym powinno odpowiadać rzetelnie sporządzone uzasadnienie wyroku. W sprawach, w których sąd orzeka o prawach i wolnościach jednostki, uzasadnienie rozstrzygnięcia traci wyłącznie formalny charakter. Sąd wyznacza bowiem granice korzystania z przyrodzonych praw człowieka w konkretnym stanie faktycznym, a więc w rzeczywistości określa ich treść. Powinien więc wyczerpująco wyjaśnić wszystkie motywy rozstrzygnięcia, by nie można było uczynić mu zarzutu arbitralnego łamania nie tylko prawa do sądu, ale również innych praw człowieka, na straży których stoi władza sądownicza. Trybunał uznał, że stawiane przez skarżącego przed sądami krajowymi zarzuty dotyczyły istoty prowadzonej przeciwko niemu sprawy karnej. Wymagały zatem konkretnej i jednoznacznej oceny, której nie dokonał sąd pierwszej instancji, a sąd drugiej instancji zrobił to w sposób fragmentaryczny, nie odnosząc się do zasadniczego zarzutu dotyczącego ogólnego kontekstu sprawy. Uzasadnienie wyroku zaś ma nie tylko odpowiedzieć na pytanie o podstawę prawną rozstrzygnięcia, ale przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego sąd podjął taką, a nie inną decyzję. Ma stanowić odzwierciedlenie procesu myślowego i decyzyjnego zakończonego sporządzeniem sentencji orzeczenia.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Banaszak B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.

Florjanowicz-Błachut P., Standardy należytego uzasadnienia w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, „Studia Prawnicze” 2014, nr 4(200).

Gajda A., Rzetelne uzasadnienie wyroku sądowego w kontekście wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 9 marca 2023 r. w sprawie Cupiał przeciwko Polsce, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2023, nr 4(74).

Grzelak-Bach K., Rola uzasadnienia sądowego w realizacji prawa do rzetelnego procesu sądowoadministracyjnego – standard strasburski, „Studia Prawnicze” 2014, nr 4(200).

Hofmański P., Zabłocki S., Elementy metodyki pracy sędziego w sprawach karnych, Warszawa 2006.

Jabłoński M., Dostęp do wyroku i uzasadnienia jako element treści prawa do sądu – analiza z punktu widzenia wdrożenia nowych technologii [w:] O. Hałub-Kowalczyk, M. Jabłoński, M. Radajewski, Identyfikacja treści prawa do sądu – wybrane zagadnienia, Wrocław 2019.

Jabłoński M., Jarosz-Żukowska S., Prawa człowieka i systemy ich ochrony. Zarys wykładu, Wrocław 2014.

Kulesza C., Starzyńska R., Obowiązek uzasadniania orzeczeń sądowych a prawo do obrony, „Prokuratura i Prawo” 2010, nr 5.

Łętowska E., Pozaprocesowe znaczenie uzasadnienia sądowego, „Państwo i Prawo” 1997, z. 5.

Łętowska E., Udział trzeciej władzy w dyskursie społecznym – sądy i trybunały najwyższych instancji [w:] Państwo w służbie obywateli. Księga Jubileuszowa Jerzego Świątkiewicza, red. R. Hauser, L. Nawacki, Warszawa 2005.

Przewodnik w zakresie stosowania Artykułu 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Prawo do rzetelnego procesu sądowego (aspekt karny), Rada Europy/Europejski Trybunał Praw Człowieka, 2020, https://ks.echr.coe.int/documents/d/echr-ks/guide_art_6_criminal_pol.

Stępień-Załucka B., Prawo do sądu [w:] System ochrony praw człowieka w RP, red. H. Zięba -Załucka, Rzeszów 2015.

Torbus A., W sprawie braku obowiązku uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego o odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej w kontekście prawa do sądu, „Przegląd Sądowy” 2007, nr 1.

Pobrania

Opublikowane

2025-03-15

Jak cytować

Gajda, A. (2025). Rzetelne uzasadnienie wyroku sądowego jako element prawa do sądu. Gdańskie Studia Prawnicze, (1(66)/2025), 253–261. https://doi.org/10.26881/gsp.2025.1.18