Kompensacyjny charakter instytucji z art. 46 § 1 k.k. a obowiązek sądu zasądzenia odsetek od dnia wyrządzenia szkody
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 5 września 2018 r., II AKa 211/18
DOI:
https://doi.org/10.26881/gsp.2020.3.14Słowa kluczowe:
obowiązek naprawienia szkody, kompensacja, środki kompensacyjne, środki karneAbstrakt
Komentowane orzeczenie SA w Warszawie dotyka problematyki odnoszącej się do wciąż dysku- syjnej w literaturze prawa karnego kwestii właściwego ujęcia środka kompensacyjnego w po- staci obowiązku naprawienia szkody z art. 46 § 1 k.k. oraz możliwości uwzględnienia przez sąd karny – w ramach stosowania tego obowiązku – zapłaty odsetek od ustalonej sumy pienięż- nej należnej pokrzywdzonemu. Rozstrzygnięcie omawianego zagadnienia w stanie prawnym ukształtowanym ustawą z 2015 r. zmieniającą k.k., nastręcza trudności w praktyce orzeczniczej, w której daje się zaobserwować rozbieżność stanowisk co do możliwości orzeczenia odsetek ustawowych. W opracowaniu dokonano analizy argumentacji przedstawionej przez SA w War- szawie w odniesieniu do możliwości zasądzenia odsetek ustawowych w ramach obowiązku naprawienia szkody, w kontekście prezentowanych w doktrynie poglądów na temat aktualne- go kształtu normatywnego tego środka kompensacyjnego oraz deklarowanych przez ustawo- dawcę intencji ostatnich zmian nowelizacyjnych. W glosie przedstawiono pogląd, że wykład- nia art. 46 § 1 k.k. zaprezentowana przez SA zasługuje na jedynie częściową aprobatę, bowiem w pewnych wypadkach może prowadzić do niezasadnego ograniczenia kompensacji szkody oraz zniwelowania zasadniczego celu przyświecającego projektodawcom obecnej regulacji.
Downloads
Bibliografia
Iwański M., Jakubowski M., Szewczyk M., Komentarz do art. 1–52 [w:] Kodeks karny. Część ogólna, red. W. Wróbel, A. Zoll, LEX/el.
Kodeks cywilny. Komentarz, red. K. Osajda, Legalis.
Kodeks karny. Komentarz, red. A. Grześkowiak, K. Wiak, Warszawa 2019.
Kodeks karny. Komentarz, red. R.A. Stefański, Legalis.
Kodeks karny. Komentarz, red. V. Konarska-Wrzosek, Warszawa 2018.
Lachowski J., Oczkowski T., Obowiązek naprawienia szkody jako środek karny, Prok. i Pr. 2007, nr 9, s. 40–59.
Łukaszewicz M., Ostapa A., Obowiązek naprawienia szkody – wybrane zagadnienia, Prok. i Pr. 2001, nr 9, s. 54–75.
Pilch A., Charakter obowiązku naprawienia szkody w trybie art. 46 KK a problemy praktyki orzeczni- czej [w:] Karnomaterialne i procesowe aspekty naprawienia szkody, red. Z. Ćwiąkalski, G. Arty- miak, Warszawa 2010.
Uzasadnienie projektu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, Sejm VII kadencji, druk nr 2393.