Kapłaństwo jako droga do świętości. Życie Ewangelią ks. Jana Ziei. Zarys

Autor

  • Maria Jolanta Olszewska Uniwersytet Warszawski

Abstrakt

Długie, bogate w różnorodne wydarzenia życie ks. Jan Ziei (1897–1991) miało kilka wymiarów: modlitewny, duszpasterski, kaznodziejski oraz społeczny. Było ono całkowicie podporządkowane prawdom Ewangelii i tylko w niej ks. Zieja szukał wskazówek i natchnienia. Za swego mistrza uznał św. Franciszka z Asyżu. Ten skromny człowiek nigdy nie pełnił żadnych wysokich funkcji w kościele, krótko był proboszczem, ale wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się postaw ludzi Kościoła i polskiej inteligencji. Za podstawę życia chrześcijańskiego uważał parafię zorganizowaną na wzór życia apostolskiego.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Górska A., Ks. Zieja i jego współpraca z bł. Urszulą oraz Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek SJK w latach 1935–1991, „Szary Posłaniec” 1991, nr 56.

Kossak Z., Beatyfikacja Skargi, „Prosto z Mostu” 1936, nr 41.

Ks. Jan Zieja. Życie Ewangelią. Spisane przez Jacka Moskwę. Wydanie drugie poszerzone, Kraków 2010.

Łętocha R., Biedaczyna z Osse. Ks. Jan Zieja – kapłan, myśliciel, społecznik, asceta, „Nowy Obywatel. Pismo na rzecz sprawiedliwości Społecznej”, http://nowyobywatel.pl/2012/04/13/.

Zatwardnicki S., Parafia na wzór apostolski – ks. Jan Ziei, „Homo Dei” nr 1.

Zieja J. ks., Ewangelia na nowo odczytana, „Znak” 1962, nr 6.

www.zieja,ovg.org

Pobrania

Opublikowane

2014-02-12

Jak cytować

Olszewska, M. J. (2014). Kapłaństwo jako droga do świętości. Życie Ewangelią ks. Jana Ziei. Zarys. Język – Szkoła – Religia, 9(1), 55–67. Pobrano z https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JSR/article/view/575

Numer

Dział

W kręgu dydaktyki