Etyka słowa. Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród uczniów liceum ogólnokształcącego na temat zasad dotyczących użycia słów
DOI:
https://doi.org/10.26881/jsr.2020.15.02Słowa kluczowe:
etyka słowa, etyka, słowo, język, dekalog, hejt, mowa nienawiści, wulgaryzm, porozumienie, InnyAbstrakt
W swojej pracy przedstawiam wyniki badania na temat etyki słowa, które przeprowadzam w grupie 78 uczniów gdańskiego liceum. Są to uczniowie jednej klasy pierwszej i dwóch klas drugich, których na co dzień uczę języka polskiego i etyki. Uczniowie opowiadają m.in. o tym, jak rozumieją postulaty Jana Twardowskiego (którego przedstawiłam im jako mojego mistrza posługiwania się słowem), czym jest etyka słowa, czy potrzebna jest społeczna dyskusja na ten temat. Kończę krótkim omówieniem wyników badania, zwracam uwagę na językową wrażliwość młodych ludzi, ciekawy dekalog słów, jaki ułożyli w podsumowaniu badania, a ponadto zauważam zjawisko przyzwolenia na obecność wulgaryzmów w codziennym języku. Wyrażam jednak nadzieję, że język przyszłości będzie przede wszystkim narzędziem służącym budowaniu mostów porozumienia, a nie walce z Innym.
Downloads
Bibliografia
Bała M., Jeziorska J., Zalewska S. (2009), Pokochać mądrość. Zarys dydaktyki filozofii i etyki, Warszawa.
Bartmiński J. (b.d.), Etyka słowa a potoczny wzorzec komunikacji, Rada Języka Polskiego, https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1352&Itemid=50.
Bohdziewicz-Sulecka B. (2020), „Ty co nie zbawiasz dusz porośniętych słowami” – czyli czego o słowach uczy w swoich wierszach Jan Twardowski?, „Język – Szkoła – Religia” nr 3.
Puzynina J. (1997), Słowo – wartość – kultura, Lublin.
Puzynina J. (2011), Kultura słowa. Ważny element kultury narodowej, Łask.
Rosenberg M.B. (2018), Porozumienie bez przemocy. O języku życia, Warszawa.
[SJP] Słownik języka polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl.
Ślipko T. (2009), Zarys etyki szczegółowej. Tom 1. Etyka osobowa, Kraków.
Twardowski J. (2002), Utwory zebrane, oprac. A. Iwanowska, t. 5, Kraków.