Call for papers
Zapraszamy do nadsyłania propozycji tekstów do tematycznego numeru czasopisma PANOPITKUM
Przeczytaj więcej na temat Call for papersTermin „festival studies” od kilkunastu już lat przylgnął do nauk zajmujących się opisem filmowych i okołofilmowych światów, a perspektywa festiwalu filmowego jako miejsca dystrybucji i rozpowszechniania filmów oraz wymiany myśli i spotkań osób zajmujących się realizacją, produkcją i konsumpcją ekranowych opowieści, poszerzyła się o wiele perspektyw. Politycznemu, społecznemu, ekonomicznemu, kulturowemu czy historycznemu aspektowi funkcjonowania festiwali filmowych poświęcono w ostatnich latach wiele rozpraw naukowych, a „festival studies” stały się odrębnym obszarem publicznego dyskursu.
Zbliżająca się 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (22-27.09.2025) jest dobrym powodem, by szeroko spojrzeć na najważniejszy festiwal rodzimego kina fabularnego i dokonać namysłu nad półwieczem obecności imprezy w przestrzeni polskiego życia kulturalnego. Jak dotąd nie powstała całościowa monografia o charakterze naukowym, opisująca Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dlatego wychodzimy z pomysłem, by dokonać rekonesansu badawczego, który w przyszłości mógłby stanowić punkt wyjścia do stworzenia szerokiego opisu z zakresu „festival studies”. Proponujemy, by artykuły skupiły się wokół poniżej określonych problemów i obszarów badawczych, jednocześnie jesteśmy otwarci na inne perspektywy dotyczące zjawiska jakim jest FPFF w Gdyni:
Numer „Panoptikum” poświęcony Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został objęty patronatem Dyrektora FPFF oraz Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy redaktora prowadzącego numer: dr. Piotra Kurpiewskiego piotr.kurpiewski@ug.edu.pl
Termin nadsyłania artykułów mija 30 marca 2025 roku. Artykuły powinny mieć długość 20000 - 40000 znaków ze spacjami (w tym przypisy i bibliografia) i nie mogą być rozpatrywane przez żadne inne czasopismo lub publikację.
Wszystkie nadesłane artykuły, które spełniają wytyczne redakcyjne, będą recenzowane anonimowo przez dwóch niezależnych recenzentów w trybie podwójnej ślepej recenzji.
„Panoptikum” jest recenzowanym czasopismem naukowym, wydawanym przez Uniwersytet Gdański od 2003 roku. Czasopismo jest indeksowane w bazach: BazHum, EBSCO Publishing, ERIH Plus, CEEOL - Central and Eastern European Online Library, CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, PBN i zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do swoich treści. Nie ma opłat za publikację artykułu; autorzy nie otrzymują honorarium.
Zapraszamy do nadsyłania propozycji tekstów do tematycznego numeru czasopisma PANOPITKUM
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat Call for papersNew Approaches to Documentary
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat Call for PapersPolskie kino w ostatnich latach przeżywa rozkwit. Z roku na rok rośnie liczba produkowanych tytułów, wskaźniki frekwencji na rodzimych filmach zwyżkują, pojawiają się młodzi, niezwykle interesujący twórcy, polskie kino jest obecne na najważniejszych festiwalach, a dominantą całej kinematografii zdaje się być różnorodność. Doczekaliśmy się własnego kina gatunkowego, popularnych artystów, ściągających do kin rzesze fanów, rozrasta się także przestrzeń artystycznych eksperymentów.
Zapraszamy do przesyłania tekstów do numeru "Panoptikum" poświęconego polskiemu kinu współczesnemu.
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat Polskie kino współczesne - Panoptikum nr 28/2022Panoptikum nr 27 2022 Call for papers
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat Serialowa Azja - Panoptikum nr 27 2022
Call for papers GRY CYFROWE I KULTURA WIZUALNA
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat GRY CYFROWE I KULTURA WIZUALNA- call for papersOff sceen studies CALL FOR PAPERS
Czytaj więcej Przeczytaj więcej na temat Off sceen studies CALL FOR PAPERSISSN: 1730–7775
Punkty MEiN: 20
Polityka Open Access
Czasopismo wydawane jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Dyscypliny: