Call for papers
Termin „festival studies” od kilkunastu już lat przylgnął do nauk zajmujących się opisem filmowych i okołofilmowych światów, a perspektywa festiwalu filmowego jako miejsca dystrybucji i rozpowszechniania filmów oraz wymiany myśli i spotkań osób zajmujących się realizacją, produkcją i konsumpcją ekranowych opowieści, poszerzyła się o wiele perspektyw. Politycznemu, społecznemu, ekonomicznemu, kulturowemu czy historycznemu aspektowi funkcjonowania festiwali filmowych poświęcono w ostatnich latach wiele rozpraw naukowych, a „festival studies” stały się odrębnym obszarem publicznego dyskursu.
Zbliżająca się 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (22-27.09.2025) jest dobrym powodem, by szeroko spojrzeć na najważniejszy festiwal rodzimego kina fabularnego i dokonać namysłu nad półwieczem obecności imprezy w przestrzeni polskiego życia kulturalnego. Jak dotąd nie powstała całościowa monografia o charakterze naukowym, opisująca Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dlatego wychodzimy z pomysłem, by dokonać rekonesansu badawczego, który w przyszłości mógłby stanowić punkt wyjścia do stworzenia szerokiego opisu z zakresu „festival studies”. Proponujemy, by artykuły skupiły się wokół poniżej określonych problemów i obszarów badawczych, jednocześnie jesteśmy otwarci na inne perspektywy dotyczące zjawiska jakim jest FPFF w Gdyni:
- FPFF w aspekcie politycznym - jak krajowa polityka wpływała i wpływa na festiwal?
- Miejsce FPFF na mapie światowych festiwali;
- FPFF jako festiwal kina narodowego;
- Szeroko rozumiana historia FPFF;
- Rola FPFF w budowie kanonu historii polskiego kina;
- Identyfikacja wizualna FPFF – historia i estetyka;
- Kino niezależne na FPFF;
- Sekcje tematyczne FPFF dawniej i dziś;
- Rola dyrektora artystycznego dawniej i dziś;
- Kontrowersje związane z FPFF;
- Widownia festiwalowa;
- Obraz medialny FPFF;
- Kronika filmowa FPFF;
- Wpływ festiwalu na społeczność lokalną;
- Wpływ festiwalu na obraz Gdyni i Pomorza;
- Jurorzy festiwalu;
- Opiniotwórcza rola FPFF;
- Laureaci FPFF;
- Dystrybucja i obieg filmów festiwalowych;
- Edukacja filmowa w ramach FPFF;
- Obraz FPFF w prasie i mediach zagranicznych
Numer „Panoptikum” poświęcony Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został objęty patronatem Dyrektora FPFF oraz Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy redaktora prowadzącego numer: dr. Piotra Kurpiewskiego piotr.kurpiewski@ug.edu.pl
Termin nadsyłania artykułów mija 30 marca 2025 roku. Artykuły powinny mieć długość 20000 - 40000 znaków ze spacjami (w tym przypisy i bibliografia) i nie mogą być rozpatrywane przez żadne inne czasopismo lub publikację.
Wszystkie nadesłane artykuły, które spełniają wytyczne redakcyjne, będą recenzowane anonimowo przez dwóch niezależnych recenzentów w trybie podwójnej ślepej recenzji.
„Panoptikum” jest recenzowanym czasopismem naukowym, wydawanym przez Uniwersytet Gdański od 2003 roku. Czasopismo jest indeksowane w bazach: BazHum, EBSCO Publishing, ERIH Plus, CEEOL - Central and Eastern European Online Library, CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, PBN i zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do swoich treści. Nie ma opłat za publikację artykułu; autorzy nie otrzymują honorarium.