O czasopiśmie
Cel i zakres tematyczny czasopisma
Interdyscyplinarny rocznik naukowy gdańskiego środowiska rusycystów, otwarty dla innych ośrodków filologicznych i rosjoznawczych w Polsce i świecie, a także dla reprezentantów pozostałych dyscyplin naukowych interesujących się tematyką rosyjską. Celem jest prezentowanie badań polskich i zagranicznych uczonych zajmujących się problematyką i metodologiami obecnymi we współczesnych studiach rusycystycznych i rosjoznawczych oraz komparatystycznych.
Czasopismo podejmuje zagadnienia szczegółowe związane z językiem, literaturą, recepcją i przekładem; kulturą, sztuką i historią Rosji; rosyjską myślą filozoficzną, religijną i społeczno-polityczną, historią idei; relacjami Rosjan z kulturą polską, słowiańską i zachodnioeuropejską; leksykografią, komparatystyką i naukoznawstwem (bibliografistyką) uwzględniającymi komponent rosyjski, a także zagadnienia ogólniejsze pod warunkiem ich rosyjskiej egzemplifikacji materiałowej i literaturowej. Periodyk jako jedyny w Polsce prowadzi nowatorski dział poświęcony najnowszym osiągnięciom filologii śledczej.
Rocznik dzieli się na 5 sekcji obejmujących: I. Studia i artykuły; II. Przekłady; III. Recenzje, omówienia i polemiki; IV. Bibliografie; V. Kronikę.
Publikuje oryginalne prace, zróżnicowane pod względem naukowej genologii tekstowej. Przyjmuje studia i artykuły naukowe, przeglądy literatury, recenzje i omówienia najnowszych publikacji, opinie i polemiki, adnotowane bibliografie tematyczne, sprawozdania naukowe z ważniejszych sesji naukowych. Możliwy jest również pierwodruk naukowego lub literackiego przekładu utworu (lub jego fragmentu) autorstwa wybitnego rosyjskiego twórcy wraz z naukowym opracowaniem źródła. Sporadycznie zamieszczane są naukowe edycje nowo odkrytych rosyjskich tekstów źródłowych o istotnym znaczeniu dla nauki.
W sekcji Kronika udostępniane są także laudacje, wspomnienia, nekrologi.
Do druku przyjmowane są prace napisane w języku polskim, rosyjskim i angielskim.
Strategia czasopisma ukierunkowana jest na zapewnienie badaczom oraz młodym adeptom nauki, w tym studentom, wolnego dostępu do prac naukowych i badań na wysokim poziomie przy użyciu nowoczesnych technologii i platform internetowych.
Polityka Open Access
Czasopismo dystrybuuje wiedzę na zasadzie wolnego, otwartego, trwałego i natychmiastowego dostępu do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych (Open Access). Działa na rzecz budowy nowego otwartego modelu komunikacji naukowej (Open Access Movement).
Zasady etyczne obowiązujące w czasopiśmie
W kwestii dobrych praktyk i zasad etyki publikacyjnej Redakcja stosuje się do zaleceń Committee on Publication Ethics (COPE) (https://publicationethics.org/resources/code-conduct). Diagramy COPE w języku polskim: http://www.ebib.pl/pliki/25/full_set_of_polish_flowcharts.pdf .
W trosce o zachowanie najwyższych standardów redakcyjnych i poziomu naukowego pisma "Studia Rossica Gedanensia", przestrzeganie zasad etycznych i rzetelności naukowej, a tym samym stosując się do wymogów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Redakcja dokłada wszelkich starań, aby przeciwdziałać zjawiskom "ghostwriting" i "guest authorship", "financial disclosure". W związku z powyższym
- Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu etc., wykorzystywanych w procesie przygotowania pracy), jednakże główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt;
- Redakcja informuje autorów zgłaszanych prac, iż "ghostwriting" i "guest authorship" stanowią przejaw nierzetelności naukowej, zaś wszystkie wykryte tego typu przypadki będą ujawnione, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucji zatrudniających autorów, towarzystwa naukowe etc.);
- Redakcja winna uzyskać informację o ewentualnych źródłach finansowania publikacji (np. grantu, projektu etc.), wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów ("financial disclosure"). Za prawdziwość podanych informacji odpowiada AUTOR składający tekst do druku. Redakcja zobowiązuje się dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej oraz naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Finansowanie
Publikacje finansowane ze środków na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Filologicznego UG.