Słowo wstępne

Autor

  • Tarzycjusz Buliński Uniwersytet Gdański
  • Mariusz Kairski Uniwersytet Gdański

DOI:

https://doi.org/10.26881/etno.2019.5.01

Abstrakt

Oddajemy do rąk Czytelników tom piąty Etnografii dedykowany Profesorowi Wojciechowi Bębnowi z okazji siedemdziesięciolecia Jego urodzin . Profesor jest postacią wyjątkową w środowisku polskich antropologów. Po pierwsze, jest najwybitniejszym polskim badaczem ludów Oceanii i Australii od czasów Bronisława Malinowskiego. Wojciech Bęben dysponuje ogromnym doświad- czeniem terenowym. Prowadził badania etnograficzne wśród różnych ludów tego obszaru łącznie prawie 30 lat . Do tej pory wydał sześć dużych monografii, które nawiązują do klasycznych dzieł Malinowskiego zarówno różnorodnością tematyczną, jak i stylem oraz ujęciem problematyki (zob. Bęben 2004, 2006, 2012, 2015, 2016, 2019). Po drugie, Profesor należy do tych antropologów, którzy potrafią oddzielić działalność naukową od działalności duszpasterskiej. Wiele lat pracował wśród ludów tubylczych żyjących w trudno dostępnych regionach Nowej Gwinei, wśród Aborygenów australijskich czy Wyspiarzy Cieśniny Torresa, prowadząc w tym samym czasie wśród nich badania naukowe. Nigdy jednak Jego powołanie religijne nie wpłynęło na zawartość i przekaz Jego tekstów naukowych. Profesor zawsze dużą wagę przywiązuje do tego, aby obie te dziedziny nie wpływały na siebie.

Downloads

Download data is not yet available.

Biogramy autorów

Tarzycjusz Buliński - Uniwersytet Gdański

Antropolog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej w Instytucie Archeologii i Etnologii UG . Zainteresowania: antropologia szkoły, antropologia dziecka, edukacja międzykulturowa, etnologia Indian Amazonii, teoria i metodologia antropologii .

Mariusz Kairski - Uniwersytet Gdański

Antropolog, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kul- turowej Uniwersytetu Gdańskiego . Zainteresowania: etnologia i historia Indian Ameryki Południowej i Środkowej, etnologia Indian Amazonii, w szczególności ich szamanizm, etnohistoria, ekologia kulturowa .

Bibliografia

Bęben, W. (2004). Mały świat wokół wulkanu: tradycyjne normy zwyczajowe w życiu wyspiarzy Biem w Papui Nowej Gwinei. Warszawa: Wydawnictwo DiG.

Bęben, W. (2006). Dzieci kazuara. Lublin: Gaudium.

Bęben, W. (2012). Aborygeni, pierwsi nomadzi: życie i kultura. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Bęben, W. (2015). Tańczący kanibale: wyspiarze Cieśniny Torresa. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Bęben, W. (2016). Yamy, trucizna i duchy: Arapesze z Papui-Nowej Gwinei. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Bęben, W. (2019). Dzieciństwo na Antypodach. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Ząbek M. (2018). Uchodźcy w Afryce. Etnografia przemocy i cierpienia. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Pobrania

Opublikowane

2019-12-30

Jak cytować

Buliński , T., & Kairski , M. (2019). Słowo wstępne. Etnografia. Praktyki, Teorie, Doświadczenia, (5), 7–10. https://doi.org/10.26881/etno.2019.5.01